Blogi

Väli jõusaal

Pressiteade, 16. aprill 2016

GALERII: Anija vallas Harjumaal toimub täna Eesti esimene kogukondliku koostöö kiirendi, kus osaleb üle 300 inimese.

Anija vallas Harjumaal töötavad enam kui 300 inimest hetkel ühise eesmärgi nimel, et teha korda, algatada või luua 19 erinevat kogukondlikku ideed või projekti. Kõiki tegemisi kajastab Anija Lüliti veebiraadio, mille vahendusel toimuvad otselülitused nii erinevatelt objektidel üle valla kui ka Lüliti staabist, mis asub Kehras. Anija Lüliti tegevuspäeva kajastab ka LIVE blogi Facebookis:https://www.facebook.com/anijalyliti/

Täna hommikul kell 10 toimunud Anija Lüliti avamisel ütles Anija vallavanem Arvi Karotam, et Anija Lüliti on üritus, mis on muutnud omavalituse senist töökorraldust ja mõtlemist 180 kraadi „Oleme nende nädalate jooksul õppinud senisest rohkem mõtlema kastist välja ja olema oma valla inimestega koos. See on suur eduelamus ja annab meile tulevikuks senisest rohkem jõudu, et teha kogukondadega veelgi rohkem koostööd,“ tõdes ta.

„Ma ei uskunud, et me nii suure energia käima tõmbame. Kõik need inimesed, kes on kaasa tulnud ja kõik, kes kaasa teevad. Tänane päev on tõestanud, et meie algne eesmärk – tekitada kogukondlikust koostööst eduelamus – on täitunud. Ja kuidas tegelikult on kõik võimalik koostöös omavalitusega – antud juhul Anija Vallavalitusega,“ ütles Lüliti idee autor Kaisa Tamkivi.

Anija Lüliti on esimene omataoline kohaliku omavalitsuse ja kogukondade koostöövorm, kus kogukond panustab oma jõu ja nõuga, omavalitsus aga annab vajalikud vahendid. Idee on aidata heade mõtete teostamisele kaasa, mitte neid bürokraatiaga takistada. Anija Lüliti algatajateks on kolm vabatahtlikku Anija naist Kaisa Tamkivi, Kaiti Kartusov ja Lilian Nõlvak, tänaseks on meeskond kasvanud 10 inimeseni. Koostööpartneriks on Anija Vallavalitsus.

“Tegemist on koostöömudeliga, mis on hõlpsasti rakendatav mistahes omavalituses ja kogukonnas. Oleme välja töötanud toimiva lahenduse ja loodame, et see levib üle Eesti. Tänaseks on selle vastu huvi üles näidanud juba kaks kogukonda/omavalitsust – Lihula ja Kuusalu inimesed”, täiendas Kaisa Tamkivi.

Tänase päeva jooksul viiakse üle Anija valla ellu 19 erinevat kogukondlikku ideed ja seda vaid ühe päeva jooksul.  Teostatavad projektid on järgmised: luuakse piknikuala Kehra jõe ääres; ehitatakse väikelaste mänguväljak Kehrasse; renoveeritakse unikaalsed Kehra jõe rippsillad; korrastatakse Kehra Lepatriinu lasteaia õunapuuaed, luuakse „Tootsi“ peenar, tasakaalupoom ja paigaldatakse korvirõngas; ehitatakse vabaõhu jõusaal Kehrasse; uuendatakse Pikva küla visiitkaart; korrastatakse ja uuendatakse 60ndatest pärit Alavere lasteaia õueala; rajatakse tee Anija valla Vabadussõja mälestusmärgi juurde; töötatakse välja Vabadussõja murdelahingute muuseumi kontseptsioon; korrastatakse Matsi talu dendraarium; luuakse mänguväljak Anija külla; Anija valla laululava kontseptsiooni väljatöötamine; rünnatakse aju, kas ja kuidas jõuab lairiba internet Anija valla inimesteni; Anija valla spordielu lehekülje loomine; Nõmbra renessanss; Kehra algkooli ja vallamaja vahelise platsi haljasala loomine; ehitatakse Soodla külla sild.

PILDIGALERII: https://drive.google.com/folderview?id=0Bz1SNNbNhfZeUUJKT3duNXFsUWs&usp=drive_web

Lisainfo:

www.lüliti.ee

LIVE blogi: https://www.facebook.com/anijalyliti/

Lilian Nõlvak

5621 4922

Lilian.nolvak@gmail.com


 

Anija Lüliti tegevuspäeval viiakse ellu 19 ideed

IMG_1953

Anija Lüliti Ekspertide koda valis välja 20 Lülitile esitatud idee seast välja tervelt 19 suurepärast kogukondliku mõtet, mis lähevad Anija Lüliti tegevuspäeval 16. aprillil teostamisele. Järgnevatel nädalatel toimuvad kõikide ideemeeskondadega arutelud ja nõupidamised, mille eesmärgiks on tagada võimalikult põhjalik ettevalmistus selleks, et tegevuspäeval kõik õnnestuks ja sujuks.

Ekspertide koda kogunes Anija mõisas 18. märtsi õhtul ning selle moodustasid Anija Lüliti algatajad Kaisa Tamkivi, Lilian Nõlvak ja Kaiti Kartusov, Anija vallavanem Arvi Karotam, tehniline ekspert Martin Kuivallik, ettevõtja Rene Kaalo, finantsekspert Maarja Sikut ja kogukondade ekspert ning Anija valla arendusjuht Ingeldrin Aug.

Ekspertide Koda oli ühisel arvamusel, et ideed olid ühtviisi tugevad ja hästi esitatud ning läbi mõeldud. Inimesed on olnud nupukad ja leidlikud, mitmed ressursid olid neil juba endal välja otsitud, mõni meeskond oli isegi sponsorid leidnud. Kuigi kõige rohkem ideid tuli Kehrast, on ideed esitatud paljudest paikadest üle valla.

Tänasest oleme Lüliti.ee lehel avanud ka registreerimisvormi, mille kaudu saab registreerida end mistahes tiimi juurde abiliseks või toetajaks. Siin on võimalus kõikidel Anija valla inimestel neile oluliste ideede teostamisel kaasa lüüa. Registreeri end abiliseks siin: http://xn--lliti-kva.ee/loo-kaasa-2/

Ideed, mis lähevad 16. aprillil ära tegemisele, on järgmised:

 • Kehra jõe äärse piknikuala loomine (Priit Raudkivi)
 • Kehra rippsildade parandamine, puidukaitse vahendiga katmine, linnaosa siltide valmistamine ja paigaldamine (Margus Viljard)
 • Kehra Lepatriinu lasteaia viljapuuaia korrastamine (Nelli Restov)
 • Alavere Lasteaed Mõmmila õueala korrastamine (Eda-Mai Tammiste)
 • Pikva küla “visiitkaardi” uuendamine (MTÜ Pikva-Arava Külaelu)
 • Lepatriinu lasteaia õuealale „ Tootsi peenar“ (Kaidi Selberg)
 • Liikumistegevused õues – Lepatriinu laste elu põnevamaks! (Kaidi Selberg)
 • Vabaõhu jõusaal Kehras (Mikael Parman)
 • Tee rajamine Vabadussõja Lahinguvälja mälestuskivi/mälestussamba juurde (Anne Oruaas)
 • Vabadussõja murdelahingute muuseumi ekspositsiooni kontseptsiooni väljatöötamine (Anne Oruaas)
 • Leheriisumise talgud Matsi talu dendraariumis Kehra külas (Anne Oruaas)
 • Anija Kuusemäe külade mänguväljaku loomine (Pille Kulla)
 • Väikelaste mänguväljaku korrastamine ja edasi arendamine Kalda tänaval Kehras (Jüri Lillsoo ja Helina Lillsoo)
 • Kogu valla laulu- ja tantsulava Kehra jõe ääres: projekti loomine (Segakoor Hannijöggi)
 • Ajurünnak „Kui lähedal on lairiba internet minule?“ (Urve Külv)
 • Anija valla spordielu info (Spordiklubi Anija United)
 • Rooküla külaselts MTÜ,  Nõmbra renesanss (Indrek Leht)
 • Kehra algkooli ja vallamaja vahelise platsi kujundamine (Inga Vainu)
 • Soodla silla ehitus ja külaplatsi kavandamine (Taavi Tamkivi)

 


 

Tänasest kuni 12. märtsini on kõigil võimalik välja pakkuda häid ideid, mis aitaksid Anija valda paremaks elukohaks ja töötamise paigaks muuta. Parimad saavad oma ideed valla nõu ja abiga 16. aprlogo finalillil toimuval 12-tunnisel tegevuspäeval ellu viia.

Tänasest kuni laupäeva, 12. märtsini (viimane idee saatmise aeg 12.03.16 kell 23:59) saavad kõik inimesed, kes Anija vallaga seotud ja soovivad siin üht või teist muuta, luua või ellu viia, esitada omi mõtteid ja ideid.

Seejuures võivad idee hõlmata nt mõne rajatise või ehitise loomist (noorte kokkusaamise paik, mänguväljak, sillake, koduküla lipumast), millegi korda tegemist või remontimist (värvimine, parandustööd), koristamist, üritust või heategevusprojekti/kellegi abistamist. Kõige olulisem on, et idee ja selle teostamine muudaks paremaks  Anija valla inimeste igapäevaelu või töötamist Anija vallas.

Anija Lüliti tiim koostöös Anija vallavalistusega pakub ideede ja ettepanekutele tegijatele oma abi, tulles vastu nii nõu kui ka jõuga. Olenevalt projektist aitame juurde leida nii meeskonnaliikmeid, soetada töövahendeid või materjale või abistada saata appi eksperdid, kes teavad vastuseid olulistele küsimustele ning oskavad nõu anda ideede õnnestumiseks.

Esita oma idee siin, see võtab aega vaid mõned minutid!